Mennyire lehet sikeres ez a stratégia?
Sunak beszédében a globális problémákra és a nemzetközi kapcsolatok kiszámíthatatlanságra helyezte a hangsúlyt, kiemelve, hogy a hidegháború óta nem volt ennyire törékeny és megosztott a világrendszer. Azaz a kormányfő elsősorban a biztonságpolitikai kérdésekben próbál érvényesülni a Munkáspárttal szemben. Az új választási és kommunikációs stratégia részeként
a hangsúlyt a védelempolitika, Ukrajna támogatása, az Egyesült Államokkal való együttműködés, továbbá a menekült- és a bevándorláspolitika felé próbálja eltolni.
A sok vitát kiváltott Ruanda-terv megvalósítására nyár elejétől, a választások előtt pár héttel kerül sor. Ebben a kérdésben a Konzervatív Párt és a Munkáspárt között éles véleménykülönbség húzódik, így a kormánypártnak lehetősége nyílik karakteresen eltérő víziót felmutatni egy meghatározó kérdéskörben.
Tehát a toryknak van esélyük ledolgozni a hátrányukat július 4-ig a Munkáspárttal szemben? Mi olvasható ki a közvélemény-kutatók adataiból?
A felmérésekben a Munkáspárt 2023 folyamán 45–47 százalékkal stabilan vezetett a Konzervatív Párt 23–27 százalékával szemben, de az országos népszerűség nem feltétlenül arányosan oszlik el területileg a választói körzetekben. A brit választási rendszerben nem létezik sem győztes-, sem veszteskompenzáció. Mindemellett a szigetországban a televíziós választási vita is meghatározó módon befolyásolja a választások kimenetelét, ugyanis a választók 10 százaléka csak a szavazás előtti napokban dönt preferenciájáról.
Évtizedek távlatából vizsgálva elmondhatjuk, hogy a Munkáspárt akkor szerepel valóban jól a választásokon, ha a közvélemény-kutatásokban legalább 20 százalékkal vezet a Konzervatív Párt előtt, és a támogatottságuk az időközi választásokon 50 százalék felett van. És ez a két feltétel jelenleg teljesül. Sőt
a Munkáspártot egyáltalán nem zökkentette ki a miniszterelnök váratlan bejelentése a választásokkal kapcsolatban,
a pártkommunikáció gyorsan igazodott a kampányhelyzethez, a pártvezetés pedig fegyelmezetten, szervezetten és magabiztosan nyilvánul meg. Az előrehozott választások kihirdetése ugyanakkor zavart okozott a Konzervatív Párton belül. Szem előtt tartva a párton belüli törésvonalakat és azt a tényt, hogy Sunak a saját miniszterei előtt is titkolta a szándékát az előrehozott választásokkal kapcsolatban, inkább azt sejtetik, hogy ebben a kampányban a kormányfő magára marad.
Egyes elemzők az előrehozott választások kiírását pániklépésként értelmezik. John Majorhöz hasonlóan Rishi Sunaknak is óriási bravúrra lenne szükség a választások megnyeréséhez. 1992-ben azonban Major hiába nyerte meg a választásokat mégis, a párt oly mértékben megosztott volt, hogy 1997-ben magára maradt a kampányban, és a megújult Munkáspárt történelmi győzelmet aratott a konzervatívok felett. Tapasztalatból elmondható, hogy ha a brit konzervatívok választási kampánya jobbra tolódik, és így a Munkáspárt képes leuralni a gazdaságpolitikai témákat, akkor megszerzik a középen álló szavazók széles rétegét. A toryk helyzetét tovább rontja, hogy a választások beharangozását követően több mint száz vállalat- és pénzügyi vezető biztosította támogatásáról a Munkáspártot, és
a közvélemény-kutatók már csak 18 százalékra mérik őket a Munkáspárt 48 százalékával szemben.
A jelekből az olvasható ki, hogy a nyáron a toryk történelmi vereséget szenvednek, és az Egyesült Királyság következő miniszterelnökét Keir Starmernek hívják majd.
Milyen következményei lesznek az eredménynek a pártokra és az országra nézve? Várható pártszakadás a Konzervatív Pártban?
Biztosra veszem, hogy nem lesz pártszakadás. Azért, mert a brit választási rendszer logikája két nagy párt létezését és túlélését ösztönözi.
A kispártoknak nem kedvez a választási rendszer.
Emiatt a brit pártpolitikában megszokott a különböző szárnyak vetélkedése egy párton belül anélkül, hogy pártszakadástól kellene tartani. A pártoktól az sem idegen, hogy a saját miniszterelnöküket, pártelnököket buktatják meg, hogy megállítsák a párt népszerűségvesztését. És az Egyesült Királyságban az is megszokott, hogy a nagy pártok több cikluson keresztül, több mint egy évtizedig vezetik az országot, majd rendszerint „elfáradnak” a kormányzásban, ekkor a belső törésvonalak kiéleződnek, majd elveszítik a választásokat.
Közel másfél évtized után a brit Konzervatív Párt kimerült a brexit levezénylésében és a belső törésvonalakban.
Úgy tűnik, hogy a választóik egy része is elvesztette a hitet a torykban. Egy ellenzékben töltött időszak megújulást és a belső lövészárkok betemetését hozhatja a Konzervatív Párt életébe csakúgy, mint ahogy a Munkáspárt esetében történt. Egy munkáspárti kabinet megalakulása esetén is azonban az Egyesült Királyság belső lehetőségei korlátozottak maradnak az év hátralévő részére.
Ebben az évben azonban az Egyesült Államokban is választásokra kerül sor. Ennek kimenetele befolyással lehet a két ország viszonyrendszerére: egy Starmer–Biden-páros kétségkívül előnyösebb lenne a Munkáspárt számára, de Donald Trump megválasztása esetén se kerülne sor kenyértörésre.
A kormányváltás ellenére az ország továbbra is meghatározó és elkötelezett tagja marad a NATO-nak, kitart Ukrajna támogatása mellett.
Az amerikai–kínai vetélkedésben, továbbá Oroszország-politikájában Washington potenciális partnerként számíthat óceánon túli hagyományos szövetségesére, kiváltképp, ha a nemzetközi szervezetekben betöltött szerepének megerősítéséről, újragondolásáról van szó.